Wstecz
Jak zarządzać danymi, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i efektywność operacji? Czy dotychczasowe rozwiązania przetwarzania i ochrony danych oraz tworzenia kopii zapasowych są wystarczające, aby zmierzyć się ze współczesnymi wyzwaniami?
Dane są nośnikiem wiedzy i rozmaitych informacji niezbędnych do funkcjonowania społeczeństwa. Zdolność pozyskiwania, opracowywania i przetwarzania danych zawsze odgrywała istotną rolę w rozwoju cywilizacyjnym człowieka. Jednak to 4. Rewolucja Przemysłowa, a wraz z nią dynamiczny postęp cyfryzacji sprawił, że znaczenie danych, a przede wszystkim umiejętność zarządzania nimi, stała się kluczowa dla funkcjonowania państw, organizacji i gospodarki.
Dane dostarczają przede wszystkim wiedzy niezbędnej do pracy, analiz i podejmowania właściwych decyzji, od których zależą losy organizacji czy przedsiębiorstwa. W konsekwencji oznacza to także, że stały się niezwykle wrażliwym zasobem, który wymaga nie tylko wydajnego przetwarzania, ale także ochrony i odporności na wszelkie próby ich zniekształcenia lub kradzieży. Złośliwe ataki w cyberprzestrzeni, a nawet cyberszpiegostwo, dotyczą już wielu sfer funkcjonowania poszczególnych organizacji od struktur państwowych, poprzez korporacje, a skończywszy nawet na średnich i małych przedsiębiorstwach. Dlatego strategicznym elementem nowoczesnego zarządzania danymi jest stworzenie jak najlepszych warunków do wszelkich operacji związanych z przywracaniem danych. Chodzi o to, aby tworzyć bezpieczne kopie zapasowe i zapewnić im ochronę przed atakami. Ponadto należy stosować modele pozwalające na przywracanie danych w sposób bezpieczny dla infrastruktury IT. Stąd właśnie wynika potrzeba wiarygodnego testowania kopii zapasowych i tworzenia dla nich w pełni izolowanego środowiska zintegrowanego z różnymi narzędziami do uwierzytelniania i weryfikacji. Istotne jest także właściwe zarządzanie cyklem ich życia oraz stosowanie zaufanych modeli odzyskiwania, aby móc przywracać dane w nienaruszonym stanie. Dlatego systemy powinny być przystosowane nie tylko do ochrony i przywracania potencjalnie zainfekowanych lub utraconych zasobów, ale także do inteligentnego monitorowania i wykrywania złośliwego oprogramowania oraz wszelkich niespójności w czasie rzeczywistym i na wielu poziomach infrastruktury IT.
Nowoczesne zarządzanie danymi to także elastyczność i zdolność dostosowania się do struktur rozproszonych. Wiele organizacji posiada biura czy oddziały w różnych lokalizacjach, bądź pracowników pracujących zdalnie. Stąd właśnie wynika potrzeba, aby zapewnić im pełny i bezpieczny dostęp do danych w każdym miejscu. Ponadto wiele firm i instytucji funkcjonuje w modelu hybrydowym, wielochmurowym, a także korzysta z odmiennych rozwiązań sprzętowych. Dlatego warto sięgnąć po takie platformy, które zapewnią konsolidację zasobów i integrację systemów, wybierać takie modele, które umożliwiają przechowywanie, replikowanie, ochronę danych oraz korzystać z oprogramowania gwarantującego najwyższą elastyczność architektury IT.
Decydując się na konkretne rozwiązania warto zatem wziąć pod uwagę wszelkie czynniki determinujące jakość, wiarygodność i bezpieczeństwo danych. Nowoczesne zarządzanie danymi wymaga bowiem zastosowania odpowiednich platform, które zapewniają operacyjność na wszystkich poziomach organizacji, które ciągle ewoluują osiągając w ten sposób najwyższy standard efektywności i bezpieczeństwa.
Koma Nord dysponuje bogatym doświadczeniem we współpracy ze światowymi liderami tworzącymi nowoczesne systemy zarządzania danymi. Nasza firma wielokrotnie wdrażała ich rozwiązania w przedsiębiorstwach i instytucjach o różnych profilach działalności. Z tych doświadczeń wynika, że odpowiednie merytoryczne zaplecze ze strony takich dostawców gwarantuje najwyższą efektywność eksploracji i bezpieczeństwa danych oraz ciągły dostęp do aktualizacji i wsparcia technicznego.
sekretariat: +48 58 621 11 00 kom: +48 605 126 099 fax: +48 58 621 10 30
|
E-mail:
|