2024

Wstecz

Budowa Data Center. Część 5 – Rozdział zasilania

Rozdział energii w centrach danych jest kluczowym elementem zapewniającym ich ciągłą i niezawodną pracę. Podział mocy wymaga maksymalnego bezpieczeństwa zasilania i pełnej przejrzystości. Temu zagadnieniu poświęcamy niniejszy artykuł, który jest 5 częścią naszego cyklu pt. „Budowa Data Center”.

 

Rozpoczynając od podstaw, niezbędna jest redundancja zasilania, zapewniająca ciągłość działania nawet w przypadku awarii jednego ze źródeł. Poniżej omówimy najważniejsze zagadnienia związane z tym tematem. 

 

DCIM 

 

DCIM to skrót od angielskiego terminu "Data Center Infrastructure Management", co w tłumaczeniu oznacza zarządzanie infrastrukturą Data Center. Są to rozwiązania, które umożliwiają menedżerom centrów danych i zespołom IT efektywnie zarządzać zasobami oraz operacjami w obrębie posiadanej infrastruktury. Głównym celem systemów DCIM jest zapewnienie widoczności, kontroli oraz optymalizacji wydajności i efektywności energetycznej w centrum danych. Ponadto, dbają o wizualizację poziomu zużycia i wysoką jakość energii oraz optymalizują koszty.  


 
Funkcje: 

 

  • wizualizacja i analiza parametrów oraz przepływu energii 
  • wizualizacja zależności  
  • określanie możliwych oszczędności, interpretacja wartości minimalnych i maksymalnych 
  • pomiary energii do celów rozliczeniowych 
  • porównywanie wewnętrzne (linia szaf/część budynkowa) lub zewnętrzne (pomieszczenia /systemy) 
  • przygotowanie do decyzji np. dotyczących rozbudowy zasilania elektrycznego; 
  • weryfikowalne zwiększanie sprawności 
  • ukierunkowane usuwanie błędów dzięki szybkim i szczegółowym informacjom o zdarzeniach i usterkach 
  • protokołowanie komunikatów o błędach i zdarzeniach 
  • przestrzeganie umów o dostarczaniu energii dzięki ukierunkowanemu sterowaniu odbiornikami 
  • automatyczne powiadamianie personelu serwisu. 

 

 

Rozdzielnia niskiego napięcia 

 


Kolejnym ważnym aspektem jest projektowanie i ekonomiczne wymiarowanie rozdzielni niskiego napięcia. Rozdzielnice te muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa (np. IEC 61 439-1/-2, VDE 0660-600-1/-2), aby zapewnić bezpieczeństwo ludzi i zapobiec uszkodzeniom urządzeń. Rozdzielnię niskiego napięcia z izolacją szyn zbiorczych przy zasilaniu należy połączyć przez systemy szyn zbiorczych ze standardowymi komponentami przyłączeniowymi – dzięki temu  minimalizujemy ryzyko błędów. Rozdzielnie niskiego napięcia muszą być instalowane z zachowaniem podanych przez producenta minimalnych odległości rozdzielni od przeszkód. 


Ważną rolę odgrywa również inteligentny rozdział mocy, który wymaga pełnej przejrzystości i może być wspierany przez zaawansowane systemy zarządzania energią. Systemy takie, jak Rittal Ri4Power oferują elastyczne i modułowe rozwiązania do szybkiego, bezpiecznego i kosztowo optymalnego montażu rozdzielni niskiego napięcia i IT, bazując na szerokiej gamie produktów. Dzięki licznym punktom pomiarowym Ri4Power rejestruje wszystkie istotne parametry mocy centrum obliczeniowego i poprzez zintegrowany web serwer udostępnia je w sieci. W ten sposób można inteligentnie i dokładnie zoptymalizować efektywność centrum obliczeniowego PUE (Power Usage Effectiveness) oraz efektywność poszczególnych urządzeń EER (Energy Efficiency Ratio) do wytwarzania zimna. 

 

Systemy PDR, PSM, PDU 

 
Istotne dla zapewnienia właściwego rozdziału zasilania są rozwiązania takie jak Power Distribution Rack (PDR), Power System Modul (PSM) oraz Power Distribution Unit (PDU). PDR to inteligentny system dystrybucji energii elektrycznej, specjalnie zaprojektowany dla centrów danych. Pozwala na zasilanie szaf serwerowych za pomocą modułów Power Distribution Module (PDM). Umożliwia łatwe dołączanie kolejnych modułów bez przerywania pracy urządzenia, co zapewnia większą elastyczność i bezpieczeństwo w zarządzaniu energią. 


PSM (Power System Module) to moduł systemu zasilania umożliwiający bezpośrednie rozdzielanie energii w szafie IT. PSM jest wyposażony w system szyn, który jest zabezpieczony przed dotykiem, z modułowymi wtykami dostosowanymi do różnych scenariuszy zastosowań. System ten zapewnia redundantne i bezpieczne rozwiązanie do dystrybucji energii, które może obsłużyć serwery o wysokim zapotrzebowaniu na moc. W inteligentny sposób realizuje aktualne wymagania dotyczące zarządzania zasilaniem na poziomie serwerów. 


PDU (Power Distribution Unit) to natomiast urządzenie do dystrybucji energii, przeznaczone do integracji z szafami rack IT w centrach danych. PDU umożliwia zasilanie komponentów serwerowych i sieciowych poprzez odpowiednie złącza wtykowe. PDU oferują różne funkcje, w tym proste (basic), z możliwością pomiaru (metered), przełączalne (switched) oraz zarządzane (managed), które dostosowują się do specyficznych potrzeb odbiorców. Dodatkowo PDU można także połączyć z oprogramowaniem DCIM w celu efektywnego i skutecznego protokołowania oraz wizualizowania zużycia energii. Dzięki szerokim możliwościom zarządzania użytkownikami, rozdział mocy jest zabezpieczony przed nieupoważnionym lub bezprawnym dostępem. 
 
Każdy z tych systemów ma za zadanie usprawnić zarządzanie zasilaniem w centrach danych, zwiększając efektywność operacyjną, bezpieczeństwo i skalowalność infrastruktury IT. Takie rozwiązania zapewniają elastyczność w rozbudowie i konfiguracji, minimalizują ryzyko błędów oraz pozwalają na szybki dostęp do energii dla nowych urządzeń.  
 
Podsumowując - nowoczesne, wydajne serwery, mają coraz większe zapotrzebowanie na energię. To powoduje, że konieczne stało się zamontowanie odpowiednich komponentów rozdziału mocy zapewniających bezpieczeństwo zasilania i pełną przejrzystość. Kluczowe jest także zasilanie dla systemów chłodzących. Jednak o tym zagadnieniu, czyli o planowaniu systemów chłodzenia dla centrum danych, opowiemy w kolejnej części cyklu „Budowa Data Center”. 
 
 

#1 #2 #3 #4 #5 #6   Zapraszamy do kontaktu

 

Koma Nord Sp. z o.o.

ul. Łużycka 2, 81-537 Gdynia, NIP 5861029611

sekretariat: +48 58 621 11 00

kom: +48 605 126 099

fax: +48 58 621 10 30

 

E-mail:

koma@komanord.pl

serwis@komanord.pl

 

Masz pytanie? Podaj numer Twojego telefonu

Masz pytanie? Podaj numer Twojego telefonu