Wstecz
Wybór lokalizacji Data Center to strategiczna decyzja, która ma wpływ na bezpieczeństwo zasobów firmowych, procesów oraz na koszty inwestycji i eksploatacji. Ostateczny wybór lokalizacji będzie zależał od konkretnych potrzeb i celów organizacji, dlatego planowanie budowy serwerowni powinno być poprzedzone dokładną analizą wszystkich czynników lokalizacji obiektu.
O tym, co należy wziąć pod uwagę w tym procesie, opowiemy w niniejszym artykule, który jest 2 częścią naszego cyklu pt. „Budowa Data Center”.
W pierwszej kolejności należy sprecyzować oczekiwania wobec Data Center - czy serwerownia przeznaczona będzie na potrzeby własne, czy na usługi dla podmiotów trzecich? Odpowiedzi na te pytania są kluczowe, ponieważ w przypadku świadczenia usług hostingowych lub kolokacyjnych należy pamiętać o konieczności spełnienia standardów i wymogów umożliwiających uzyskanie odpowiednich certyfikatów potwierdzających wysoki poziom dostępności i bezpieczeństwa w serwerowni. W przypadku wymogów proceduralnych warto rozważyć wdrożenie podstawowej normy ISO 27001 opisującej system zarządzania bezpieczeństwem informacji.
Gdy już zostaną określone oczekiwania, wówczas należy uwzględnić trzy najważniejsze składowe projektu, które determinują wybór lokalizacji:
Mając zdefiniowane powyższe oczekiwania, możemy przystąpić do praktycznego planowania lokalizacji serwerowni. Jeżeli projektowany obiekt będzie się składać z kilkunastu serwerów, to wymagania dla lokalizacji są łatwiejsze do spełnienia. Większym wyzwaniem jest natomiast serwerownia, zbudowana z kilkudziesięciu lub kilkuset serwerów wraz z osprzętem. Jednakże, niezależnie od skali inwestycji, zawsze warto pamiętać o kluczowych czynnikach, które opisujemy poniżej:
Kluczowym elementem w projekcie budowlanym serwerowni jest nośność podłogi. Ten podstawowy parametr konstrukcyjny potrafi zdyskwalifikować wiele pomieszczeń. Dlatego w wyborze pomieszczenia należy uwzględnić minimalną nośność stropu na poziomie 15 kN/m2, a sprzęt zainstalować w taki sposób, aby nie przekroczyć dopuszczalnego nacisku na m2.
Planując dostęp do serwerowni, należy pamiętać, że wymiary drzwi wejściowych do serwerowni muszą być na tyle duże, by umożliwiały transport na wózku transportowym, szaf rack wyposażonych w sprzęt IT (wymagana pozycja pionowa), lub dużych urządzeń UPS.
Równie ważnym czynnikiem jest droga komunikacyjna do serwerowni. Podłoga, od miejsca dostaw do serwerowni, musi być przygotowana na duży nacisk. Szczególnie jest to istotne w przypadku zamawiania zaawansowanych rozwiązań serwerowych, które już na etapie produkcji są montowane w szafy rack i dostarczane do klienta, jako gotowe rozwiązania niejednokrotnie o masie powyżej 1 tony. W przypadku już istniejących biurowców, gdzie wszystkie elementy wykończenia wnętrz są oddane do użytku, może być to szczególnie istotny element do analizy.
W przypadku planowania serwerowni na piętrze trzeba także przeanalizować drogę komunikacyjną dla dostarczanych do serwerowni elementów. Dobrze, aby w budynku była dostępna winda towarowa odpowiednich rozmiarów. Jeśli windy nie ma, należy upewnić się, czy wysokość i szerokość klatki schodowej umożliwi transport szafy rack. Jeśli nie, to należy rozważyć inne scenariusze, a nawet zmianę lokalizacji.
Przed przystąpieniem do budowy należy zweryfikować, czy w miejscu planowanej serwerowni mamy zapewnioną wystarczającą moc elektryczną (uwzględniającą również planowany rozwój organizacji). Należy uwzględnić też całą ścieżkę od przyłącza budynku, poprzez główną rozdzielnię elektryczną, aż do planowanej rozdzielni w serwerowni. Ważne jest, aby zastosować odpowiedniego typu i przekroju kable elektryczne, adekwatnie do wymaganej mocy elektrycznej oraz odpowiedniej mocy zabezpieczenia w rozdzielniach (warto przeanalizować to wspólnie z wykwalifikowanym elektrykiem).
W przypadku terenów narażonych na zalanie np. w wyniku intensywnych opadów deszczu lub powodzi, należy unikać lokalizowania serwerowni w piwnicach. Ponadto, w przypadku adaptacji istniejących pomieszczeń, warto zwrócić uwagę na obecność otwartych ciągów instalacji wodnych, w tym grzejników. Elementem zwiększającym ryzyko zalania są również pomieszczenia sąsiadujące takie jak łazienka czy kuchnia, zwłaszcza, jeśli znajdują się bezpośrednio nad serwerownią. W takim przypadku nad każdą szafą rack zaleca się budowę specjalnego dachu antyzalaniowego oraz instalację systemu detekcji wycieku.
Dobrą praktyką jest zastosowanie w serwerowni podłogi podniesionej (podłogi technicznej). Ułatwia to późniejszą eksploatację serwerowni nie tylko w zakresie instalacji kablowych czy klimatyzacji (z możliwością zarządzania przepływem chłodzenia), ale zapewnia również w pełni odporną powierzchnię na wystąpienie zdarzeń, takich jak zalania czy przepięcia. Należy jednak pamiętać, że montaż podłogi podniesionej zmniejszy dostępną wysokość pomieszczenia o ok. 30 - 60 cm.
Jeżeli nie zdecydujemy się na zastosowanie podłogi podniesionej, warto zaplanować przestrzeń na instalację tras kablowych nad szafami rack.
Istnieje wiele czynników geograficznych, które warto uwzględnić wybierając miejsce dla Data Center. Oczywiście różne organizacje mogą mieć odmienne priorytety i wagi wynikające z indywidualnych potrzeb i strategii biznesowej. Jednak przed wyborem lokalizacji zalecamy przeprowadzenie dokładnej analizy potencjalnych miejsc, w których zbudujemy własne centrum danych. Co należy uwzględnić? Poniżej przedstawiamy kilka wybranych czynników.
Warunki pogodowe, takie jak wysokie temperatury, wilgotność czy opady śniegu, mogą wpływać na chłodzenie i ogólną wydajność Data Center. Lokalizacja w regionie o umiarkowanym klimacie może pomóc w zmniejszeniu kosztów chłodzenia. Decydująca może być także średnia roczna temperatura miejsca, w którym ma powstać nowe centrum danych. W przypadku niższej temperatury klimatyzacja może być alternatywnie obsługiwana dzięki systemowi „free-cooling”, czyli chłodzeniu swobodnym bez konieczności użycia sprężarek.
Data Center wymaga dużych ilości energii, dlatego ważne jest, aby lokalizacja zapewniała dostęp do niezawodnych źródeł energii elektrycznej. Oczywiście bezwzględnie należy zainwestować w zapasowe generatory i systemy UPS, ale o tym opowiemy w osobnych publikacjach.
Data Center musi mieć dostęp do szybkich i niezawodnych łączy internetowych oraz komunikacyjnych. Dostępność różnych dostawców może zapewnić tak ważną redundancję łączy.
Przed podjęciem decyzji o budowie Data Center, niezbędna jest analiza i ocena położenia danej lokalizacji pod kątem bezpieczeństwa, potencjału ekonomicznego oraz ewentualnych ograniczeń wynikających z zagospodarowania okolicznych terenów.
Na tym etapie należy uwzględnić i ocenić czynniki, które mogą w różnym stopniu oddziaływać na bezpieczeństwo. Wśród nich są np.
Nie bez znaczenia są także aspekty związane z rozwiązaniami prawno-ekonomicznymi. Należy wiedzieć, czy lokalne przepisy gwarantują stabilną i przewidywalną pracę, jakie są podatki i opłaty, czy teren nie jest obciążany prawnie, a nawet, czy nie jest przedmiotem sporów społecznych czy politycznych.
Lokalizacja powinna być atrakcyjna dla specjalistów z branży IT, aby zapewnić dostępność kwalifikowanej kadry do zarządzania i obsługi Data Center. Jeśli wybrana zostanie lokalizacja, do której trzeba będzie daleko dojeżdżać, może to generować problemy kadrowe.
Oczywiście, w zależności od sytuacji można uwzględnić jeszcze inne aspekty jednak najważniejsze jest to, aby osiągnąć równowagę pomiędzy najważniejszymi czynnikami i tak zoptymalizować wybór, aby zapewnić najwyższą wydajność przy jednoczesnym minimalizowaniu różnego typu ryzyk.
W kolejnej części cyklu „Budowa Data Center” opowiemy o planowaniu przyszłościowym, czyli jak uwzględnić i przygotować się do ciągle rosnących oczekiwań i wymagań m.in. w zakresie wydajności. Nowoczesne centrum danych musi być bowiem skalowalne i podatne na implementacje coraz nowocześniejszych rozwiązań IT. Wymaga tego dynamika rynku i ciągły rozwój procesów biznesowych.
Wszystkie przedstawione powyżej etapy budowy własnego Data Center to złożony proces, który wymaga kompleksowego podejścia. Dlatego KOMA NORD realizuje takie projekty całościowo – od fazy koncepcji do oddania Data Center „pod klucz”.
Artykuł stanowi cykl eksperckich publikacji poświęconych budowie własnego Data Center. W kolejnych materiałach będziemy szczegółowo przedstawiać poszczególne etapy i zagadnienia. Zapraszamy także do pytań, które możecie Państwo kierować do naszych ekspertów za pośrednictwem formularza kontaktowego.
#1 | #2 | #3 | #4 | #5 | #6 | Zapraszamy do kontaktu |
sekretariat: +48 58 621 11 00 kom: +48 605 126 099 fax: +48 58 621 10 30
|
E-mail:
|