21/09/2020

Wstecz

40 mld USD chce zapłacić Nvidia za zakup ARM i realnie konkurować z Intelem

Zakup ARM zagwarantuje Nvidii szybszy rozwój jej technologii w szeregu obszarów jak: Data Center, wysoka wydajność przetwarzania, IoT, sztucznej inteligencji czy edge computing. Po zakupie, koncern Nvidia zostanie również pełnym właścicielem praw szeregu technologii wykorzystywanych powszechnie m.in. w urządzeniach mobilnych. Pod względem wartości, jest to historycznie druga transakcja tego typu w światowej branży IT.

 

 

Obecnie, firma ARM zajmuje się miedzy innymi projektowaniem różnego rodzaju wyspecjalizowanych procesorów oraz sprzedaży praw związanych z ich wykorzystywaniem. Prawdziwą wartość biznesową ARM stanowi jednak jej udział rynkowy. Procesory ARM są montowane w miliardach, powszechnie znanych, wchodzących na rynek urządzeń.

 

Do koncernów które oparły swoje produkty na licencjach technologii ARM należą: Samsung Electronics, Apple, Intel, czy Huawei jak również sama Nvidia. Spektrum wykorzystania urządzeń opartych na technologii ARM jest niezwykle szerokie i sięga od urządzeń mobilnych, przez elektronikę codziennego użytku, po automatykę przemysłową.

 

Zgodnie z oficjalnymi planami, po zakupie ARM będzie nadal funkcjonował na runku, dotyczy to neutralności technologicznej, jego otwartego modelu funkcjonowania jak i siedziby firmy w brytyjskim Cambridge.

Przewidywane jest, że Nvidia chce wykorzystać ta inwestycję w zapewnieniu bardziej dynamicznego rozwoju w obszarze rozwiązań biznesowych i technologii obliczeniowych dla centrów danych.

 

Obecnie układy graficzne Nvdia znajdują zastosowanie w wielu Data Center w zakresie złożonych obliczeń i przetwarzania danych m. in. przez Google i Facebook. Są również wykorzystywane w zastosowaniach związanych z technologią Blockchain.

 

Nowa strategia Nvidia oznacza przyspieszenie rozwoju w zakresie technologii dla centrów danych – w tym ośrodków przetwarzania danych, które wyspecjalizowały się w obsłudze środowisk cloud computing.

 

Oznacza to stopniowe zaostrzenie konkurencji z firmą Intel, kontrolującą obecnie ok. 90% rynku procesorów wykorzystywanych w centrach danych.

 

Planowana  finalizacja przejęcia to 2022 rok.

Koma Nord Sp. z o.o.

ul. Łużycka 2, 81-537 Gdynia, NIP 5861029611

sekretariat: +48 58 621 11 00

kom: +48 605 126 099

fax: +48 58 621 10 30

 

E-mail:

koma@komanord.pl

serwis@komanord.pl

 

Masz pytanie? Podaj numer Twojego telefonu

Masz pytanie? Podaj numer Twojego telefonu