Wstecz
W poprzednich częściach cyklu omówiliśmy kluczowe aspekty budowy Data Center, a tym razem skupimy się na podstawowym elemencie infrastruktury IT – szafach serwerowych oraz sieciowych, które stanowią fundament dla wszystkich pozostałych komponentów centrum danych.
W niniejszym artykule omówione zostaną kluczowe aspekty dotyczące optymalnego planowania przestrzeni serwerowni. Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia oraz zastosowanie urządzeń dostosowanych do specyficznych warunków pracy to podstawy zapewniające niezawodność sprzętu. Jednak równie istotne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa zarówno urządzeń, jak i samego procesu przetwarzania danych. Przestrzeganie przedstawionych tu zaleceń umożliwi przejście do kolejnego kroku w budowie Data Center.
Są to nie tylko miejsca do fizycznego przechowywania serwerów, urządzeń sieciowych oraz okablowania. To integralne elementy infrastruktury, które zapewniają bezpieczeństwo, efektywność pracy i możliwość skalowania systemów. Dlatego, podczas projektowania serwerowni należy uwzględnić kilka kluczowych kryteriów wyboru szaf IT:
Współczesne serwery oraz sprzęt sieciowy są projektowane z myślą o stałym zwiększaniu gęstości w jednostkach szaf. Aktualnie standardowa gęstość mocy wynosi od 3 do 5 kW, a w przypadku zastosowań wysokowydajnych sięga od 12 do 40 kW na szafę. Bezpieczna szafa serwerowa zapewnia skalowalność i umożliwia montaż komponentów w formacie 19˝. W celu maksymalizacji przestrzeni dostępne są szafy o zwiększonej wysokości, takie jak 47U (2200 mm). Profile 19˝ z regulowaną głębokością pozwalają na elastyczną rozbudowę zróżnicowanych typów serwerów. Oprócz wysokości zwiększa się także głębokość szaf – modele o głębokości 1000–1200 mm są teraz niezbędne do instalacji dużych serwerów.
Dodatkowo, ze względu na boczny system wentylacji urządzeń, takich jak przełączniki rdzeniowe, coraz większą popularność zyskują szafy o szerokości 800 mm i więcej. Dzięki temu spełniane są wymogi producentów dotyczące przestrzeni na cyrkulację powietrza oraz układanie kabli. Wysoka nośność, sięgająca 1500 kg, jest kluczowa, aby sprostać obciążeniom wynikającym z montażu licznych serwerów, okablowania, jednostek dystrybucji prądu oraz ciężkich serwerów blade. Szafy serwerowe i sieciowe znajdują zastosowanie zarówno jako samodzielne rozwiązania, jak i w konfiguracjach szeregowych.
Podsumowując - szafy serwerowe muszą być projektowane w taki sposób, aby mogły pomieścić szeroką gamę urządzeń, od serwerów typu blade po rozbudowane systemy sieciowe. Standardowe szafy oferują wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić nowoczesne serwery o dużej gęstości upakowania. Jednak coraz częściej pojawiają się modele o szerszych wymiarach ze względu na rosnące potrzeby w zakresie zarządzania okablowaniem i cyrkulacji powietrza.
Przy planowaniu szaf rack warto trzymać się standaryzacji. Najlepiej, aby szafy były równych rozmiarów, zwłaszcza jeśli chodzi o wysokość i głębokość. Dobrze jest również stosować rozwiązania jednego producenta. Te elementy nie tylko podnoszą walory estetyczne, ale również ułatwiają późniejsze modyfikacje, np. w przypadku decyzji o przejściu z rozwiązań wolnostojących szaf rack do zabudowy w formie kiosków, czy też modyfikacji elementów wyposażenia szaf rack, takich jak moduły dystrybucji zasilania, elementy systemów monitorujących, uchwyty pionowe okablowania itp.
Współczesne Data Center muszą być elastyczne i gotowe na przyszłą rozbudowę. Dlatego szafy sieciowe i serwerowe powinny być dostosowane do indywidualnych zadań IT, oferując modułowość i efektywność. Ich funkcje muszą być elastyczne, umożliwiając dostosowanie do aktualnych i przyszłych potrzeb. Ważna jest szeroka oferta wariantów i akcesoriów, która pozwala na skalowalność – od pojedynczych rozwiązań po kompleksowe centra danych. Kluczowe cechy to przemyślana konstrukcja ułatwiająca szybki montaż oraz trwałość, która zapewnia długą żywotność inwestycji. Szafy powinny być dostępne w różnych rozmiarach, od kompaktowych po duże, by elastycznie dopasować się do warunków technicznych i przestrzennych.
Powinny wspierać integrację aktywnych i pasywnych systemów IT, umożliwiać gęste okablowanie oraz elastyczne zarządzanie infrastrukturą. Dodatkowo, konieczne są opcje chłodzenia – zarówno pasywne, jak i energooszczędne systemy aktywne, dostępne w różnych konfiguracjach montażowych.
No i równie ważne jest to, aby szafy serwerowe umożliwiały łatwą modernizację oraz dostosowanie do nowych wymagań sprzętowych. Modułowa konstrukcja szaf, jak również dostępność szerokiej gamy akcesoriów, pozwala na swobodną adaptację do zmieniających się potrzeb.
Na koniec, w punktach, podsumujemy najważniejsze kryteria bezpiecznej szafy serwerowej lub sieciowej:
W kolejnej części naszego cyklu skupimy się na infrastrukturze IT Data Center, m.in. w zakresie zasilania, chłodzenia i zarządzania ciepłem, okablowania oraz bezpieczeństwa fizycznego oraz dostępu do DC.
#1 | #2 | #3 | #4 | #5 | #6 | #7 | Zapraszamy do kontaktu |
sekretariat: +48 58 621 11 00 kom: +48 605 126 099 fax: +48 58 621 10 30
|
E-mail:
|