2021

Wstecz

Sukces 4.0

Transformacja cyfrowa związana z nadejściem czwartej rewolucji przemysłowej przekonstruowała naszą dotychczasową wizję świata. Dokonuje ona zmian nie tylko w samym przemyśle, ale także wpływa na  model pracy i styl życia.

 

Powszechny dostęp do internetu, komunikacja maszyn, sztuczna inteligencja, mobilność i autonomiczność urządzeń, zaawansowane technologie IT czy rozwiązania chmurowe. – to wszystko sprawiło, że sięgamy po rzeczy, które jeszcze niedawno były nieosiągalne. Warto się zatem zastanowić, co jest miarą Sukcesu 4.0? i zdefiniować korzyści oraz zyski jakie przyniosła nam czwarta rewolucja przemysłowa.

 

Człowiek od początków swojego istnienia dąży do polepszenia warunków życia, poszukuje rozwiązań, które zapewniają mu lepszy i bezpieczniejszy byt. Pracuje, aby się utrzymać, aby awansować, aby zapewnić lepszą przyszłość dla swoich dzieci. Jednakże niezwykle istotną inspiracją jest także potrzeba odkrywania. Szukamy nowych rozwiązań, aby nadać naszemu życiu nowy sens, nową wartość. Świadomie podejmujemy wysiłek, który prowadzi nas do zdobywania rzeczy, które dla wcześniejszych pokoleń były nieosiągalne.

 

 

Jeszcze do niedawna patrzono na ten wysiłek jako efekt „pracy ludzkich rąk”. Dzisiaj, w dużej mierze, jest to po prostu konsekwencja genialnej myśli technicznej, dzięki której wspomnianą pracę ludzkich rąk zastąpiły komunikujące się ze sobą maszyny i urządzenia, które stworzyliśmy. Tak narodził się tzw. Internet Rzeczy (Internet of Things, IoT), który zrewolucjonizował przemysł i zdominował już wiele sektorów gospodarki. W oparciu o informacje wynikające z różnych analiz i raportów, na całym świecie może już być od 30 do 50 miliardów urządzeń podłączonych do sieci i funkcjonujących w standardzie IoT, a do 2025 roku ma już ich być o prawie 6 miliardów więcej. Taki wzrost wynika po prostu z opłacalności zastosowań Internetu Rzeczy, które o niemalże 50% podnoszą jakość produktów lub usług, wydajność pracy oraz poziom niezawodności procesów operacyjnych. Ponadto niwelują przestoje produkcyjne, zmniejszają ryzyka, a także pomagają zdobywać nowe rynki. Według McKinsey Global Institute, rozwiązania IoT przełożą się na 4, a nawet 11 bilionów dolarów globalnych wpływów. Jednak definiując korzyści należy także podkreślić zyski społeczne. Dzięki IoT miejsca pracy są bezpieczniejsze i bardziej komfortowe. Do wielu niebezpiecznych zadań mogą być kierowane komunikujące się ze sobą maszyny i roboty, a rola ludzi ograniczona zostanie do nadzorowania i koordynacji działań.

 

Bezpośredni związek z powyższymi procesami ma także sztuczna inteligencja, która jest już obecna niemalże w każdej dziedzinie życia. W przemyśle czy biznesie pomaga optymalizować procesy i tworzyć nową generację usług i produktów. Według Think Tanku Parlamentu Europejskiego, do 2035 roku, wzrost wydajności pracy dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji może osiągnąć zakres nawet 11-37%. Ale to nie wszystko - rozwiązania oparte na jej atutach znalazły także zastosowanie m.in. w energetyce, odnawialnych źródłach energii, transporcie, służbie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska, czy gospodarce odpadami.

 

 

Zdążyliśmy się już także przyzwyczaić do różnego rodzaju rozwiązań chmurowych, które zwiększają efektywność infrastruktury IT wielu przedsiębiorstw. „Chmura” otworzyła nam drogę do nowego stylu pracy - „Anywhere Workplace”[MS1]  umożliwiając dostęp do zasobów i aplikacji w każdej chwili i z każdego miejsca. Stała się więc narzędziem, które pomaga przedsiębiorcom koordynować procesy biznesowe, zarządzać firmami, projektować i wdrażać zmiany. Przedstawione w tym artykule korzyści wynikające z zastosowań najnowszych rozwiązań IT to tylko wybrane przykłady obrazujące znaczenie zmian, które następują. Osiągamy najwyższą jakość, produkujemy więcej, szybciej i lepiej, jesteśmy bardziej wydajni i konkurencyjni na rynku.

 

Jednakże największym Sukcesem 4.0 jest fakt, że czwarta rewolucja pomaga niemalże w każdym aspekcie naszego istnienia i funkcjonowania, a jej „zdobycze technologiczne” pozwalają nam tworzyć bezpieczniejsze życie dla współczesnych i przyszłych pokoleń. Dzięki niej możemy osiągać wyższe zyski komercyjne oraz rozwijać biznes, ale także możemy zwiększać komfort i bezpieczeństwo pracy, tworzyć szanse rozwoju dla wielu ludzi, lepiej dbać o planetę i chronić środowisko. Możemy także z coraz większą odwagą eksplorować przestrzeń kosmiczną i poznawać wszechświat tworząc fundamenty do wejścia w kolejną erę najnowszych technologii.

 

Koma Nord Sp. z o.o.

ul. Łużycka 2, 81-537 Gdynia, NIP 5861029611

sekretariat: +48 58 621 11 00

kom: +48 605 126 099

fax: +48 58 621 10 30

 

E-mail:

koma@komanord.pl

serwis@komanord.pl

 

Masz pytanie? Podaj numer Twojego telefonu

Masz pytanie? Podaj numer Twojego telefonu