Case Study

ZIAJA z wydajną siecią HPE Aruba

ZIAJA z wydajną siecią HPE Aruba

Klient

ZIAJA to znany i ceniony producent kosmetyków działający na terenie całego Świata. To rodzinna firma z polskim kapitałem, która zatrudnia ponad 560 pracowników. W Polsce tworzy sieć 14 rozproszonych po całym kraju oddziałów. Rocznie firma produkuje i dostarcza na rynek ponad 66 mln kosmetyków.


Serce firmy to produkcja, która odbywa się w Kolbudach niedaleko Gdańska. Zlokalizowane są tutaj dwa nowoczesne zakłady produkcyjne, biura, magazyny wysokiego składowania oraz cztery laboratoria: badawczo-rozwojowe, fizyko-chemiczne, mikrobiologiczne i kontroli jakości. Wszystkie te budynki rozmieszczone są na obszarze 25 000 m2.

Wyzwania


Firma realizuje ambitny plan modernizacji i rozwoju. Budowa nowego centrum logistycznego spowodowała potrzebę rozbudowy i poprawy jakości infrastruktury sieciowej, która pozwoli stworzyć atrakcyjne środowisko pracy oraz usprawni automatyzację produkcji.

 

Zarząd, wraz z kierownictwem IT podjął decyzje o ujednoliceniu, uproszczeniu oraz rozbudowie sieci WiFi w zakładach produkcyjnych, magazynach i biurach firmy. Głównym wyzwaniem było zwiększenie przepustowości sieci wraz z kompleksową wymianą aktywnych urządzeń infrastruktury, która zapewni pełne pokrycie sygnałem WiFi na całym terenie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Jakość sygnału WiFi musiała sprostać wysokim wymaganiom na potrzeby poprawnej pracy bezprzewodowej telefonii wewnętrznej VoWiFi. Dodatkowo zasięg WiFi miał być dostępny również w windach.

 

Wdrożenie było dostosowane do reżimu produkcji, pracującej w trybie 24h /7 i zapewniało ciągłość łączności między wszystkimi pracownikami.Wyzwaniem dla projektu był całkowity brak możliwości wprowadzenia „okien serwisowych” w zakładach produkcji, sieć musiała pracować bez przerwy. ednocześnie, pamiętając o bezpieczeństwie, rozproszonej strukturze organizacji oraz setkach pracowników w różnych lokalizacjach postawiono wymóg wdrożenia jednolitego i intuicyjnego systemu do zarządzania dostępem do sieci LAN z zasobami firmy. Rozwiązanie to ma również pozwolić monitorować oraz identyfikować wszelkie połączone urządzenia. Zaimplementowano zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa i wielopoziomową autoryzację różnych typów użytkowników oraz urządzeń.

Zrealizowane cele

  • PRZYJAZNE ŚRODOWISKO PRACY DLA PONAD 560 PRACOWNIKÓW
  • INTEGRACJA ORAZ EFEKTYWNE ZARZĄDZANIE UŻYTKOWNIKAMI W SIECI
  • NIEZAKŁÓCONA KOMUNIKACJA GŁOSOWA VoWiFi

Rozwiązania

Wdrożenie oparto na najnowszych rozwiązaniach HPE Aruba. Uwzględniono bezpieczeństwo nieprzerwanej komunikacji oraz konieczność zachowania ciągłości procesów biznesowych między lokalizacjami.

 

Zaprojektowano i wdrożono rdzeń sieci utworzony z czterech przełączników HPE 5940, po dwa urządzenia w każdej lokalizacji. Lokalne przełączniki połączono ze sobą za pomocą redundantnego (nadmiarowego) połączenia 100Gb/s. Dwie strategiczne lokalizacje, to jest główna siedziba firmy Gdańsk Matarnia oraz hale magazynowe i produkcyjne Kolbudy, oddalone od siebie o ponad 20 km zostały połączone podwójnym łączem 40Gb/s.

 

Wykonano szczegółowe audyty przenikalności i propagacji fal elektromagnetycznych wewnątrz i na zewnątrz budynków. Dobrano punkty dostępowe Access Point (AP) wewnętrzne i zewnętrzne zapewniające pokrycie bezpieczną oraz wydajną siecią WiFi całego terenu, uzyskując gwarancję poprawnej komunikacji telefonii pracującej w technologii VoWiFi

Sprzęt

 

  • 2 pary bardzo wydajnych przełączników rdzeniowych HPE 5940 48p 10G/6p 100G, każdy wyposażony w 48 portów 10G oraz 6 portów 100G – każda para zainstalowana w obu lokalizacjach
  • przełączniki dostępowe, z portami miedzianymi 1G Ethernet, PoE+, każdy z 4 uplinkami światłowodowymi 10G SFP+
  • pojemny wirtualny kontroler Aruba z najnowszym systemem o pojemności 1000 punktów dostępowych
  • Access Pointy montowano we wszystkich obiektach oraz na terenie zewnętrznym
  • Access Pointy biurowe Aruba AP-303, dwuradiowe 802.11ac
  • Access Pointy Aruba AP-304, 802.11a ze specjalnymi antenami ograniczającymi zbieranie kurzu - do pracy w strefach czystych hal produkcyjnych
  • Access Pointy przystosowane do warunków zewnętrznych Aruba AP-365, 802.11ac

 

Wszystkie urządzenia sieciowe wymieniano i instalowano w dokładnie zaplanowany sposób, etapami, zachowując ciągłość działania produkcji.

 

Oprogramowanie

HPE IMC - system do zarządzania i monitorowania siecią urządzeń przewodowych i bezprzewodowych.

Aruba Airwave - system zarządzania i monitorowania całej sieci bezprzewodowej.

Aruba ClearPass - narzędzie NAC zapewniające dedykowane profile dla komputerów domenowych, urządzeń do komunikacji VoWiFi oraz technologii skanerowych wykorzystywanych w magazynach i produkcji.

Korzyści z wdrożenia

 

  • Najnowsza technologia w przystępnej cenie.
  • Niezawodność w korzystaniu z wydajnej sieci, gwarantują odpowiednio skonfigurowane punkty dostępowe Aruba.
  • Wyższy poziom bezpieczeństwa w zakresie uwierzytelnienia, autoryzacji i kontroli dostępu użytkowników do sieci dzięki Aruba ClearPass.
  • Standaryzacja sprzętu i oprogramowania - wszystkie wdrożone urządzenia i oprogramowanie są produktami firmy HPE Aruba dzięki czemu uzyskano większą jednorodność, łatwość zarządzania i monitorowania.

Podsumowanie

W efekcie wdrożenia zrealizowano wszystkie postawione cele usprawniając procesy biznesowe i zwiększając efektywność pracowników. Uzyskano zupełnie nowe środowisko sieciowe - kompleksowo zarządzane, stabilne i wydajne. Odpowiednia konfiguracja gwarantuje niezakłóconą komunikację pracowników oraz podłączonych urządzeń na całym terenie funkcjonowania firmy.

Pobierz do PDF

Koma Nord Sp. z o.o.

ul. Łużycka 2, 81-537 Gdynia, NIP 5861029611

sekretariat: +48 58 621 11 00

kom: +48 605 126 099

fax: +48 58 621 10 30

 

E-mail:

koma@komanord.pl

serwis@komanord.pl

 

Masz pytanie? Podaj numer Twojego telefonu

Masz pytanie? Podaj numer Twojego telefonu